Almot Auto

Aktualności

TAK dla opon premium w segmencie EV

Skandynawski producent opon Nokian Tyres prowadzi intensywne prace nad rozwojem opon klasy premium dla samochodów elektrycznych, aby zaspokoić wyjątkowe potrzeby tego segmentu. Auta elektryczne mają zazwyczaj dużą moc wyjściową, a ich ciężkie akumulatory sprawiają, że ważą więcej niż samochody z silnikiem spalinowym (ICE). Większa waga pojazdu oznacza wydłużoną trasę hamowania, co wiąże się z oczekiwaniem zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom.

Czy elektryki „zjadają” opony?

Nokian Tyres wciąż poszerza swoje, już bogate, doświadczenie wykorzystując do testów kilka, różnych modeli samochodów elektrycznych. Ponieważ pojazdy elektryczne są cięższe od standardowych pojazdów sportowo-użytkowych, stanowią dla producentów opon duże wyzwanie. Skandynawska marka stara się stawić czoła opinii o szybszym, niż w samochodach z tradycyjnym silnikiem spalinowym, zużyciu opon segmencie EV.

Testy terenowe Nokian Tyres dowiodły, że mimo dużej mocy i momentu obrotowego samochodów elektrycznych, ich opony nie ulegają szybszemu zużyciu niż w przypadku pojazdów ICE.

Opony w nowoczesnym samochodzie elektrycznym zużywają się znacznie wolniej niż w samochodzie z tradycyjnym silnikiem spalinowym. Wynika to z dobrej kontroli trakcji. Systemy wspomagania kierowcy redukują poślizgi, wykorzystując szybką regulację mocy silnika elektrycznego. System ten jest znacznie szybszy niż w pojazdach spalinowych, gdzie mechanizm opiera się na hamowaniu i ograniczaniu obrotów silnika. Styl jazdy pozostaje głównym czynnikiem przyczyniającym się do zużycia opon, dlatego też o ich żywotności decyduje głównie kierowca – mówi Martin Dražík, Menedżer produktu na Europę w Nokian Tyres.

Wybieramy opony – czym się kierować?

Przy wyborze opon do pojazdu hybrydowego lub elektrycznego, jako trzy najważniejsze kryteria wymienia się: bezpieczeństwo, niski opór toczenia i niski poziom hałasu.

Dlaczego?

  • Bezpieczeństwo, warto wybrać opony myśląc o środowisku jazdy
  • Niski opór toczenia, bo im niższy opór toczenia, tym większy zasięg pojazdu
  • Niski poziom hałasu, bo wybór cichych opon poprawia komfort jazdy.

Wszystko wskazuje na to, że branża motoryzacyjna bardzo serio podchodzi do segmentu EV, prognozując jego dominację na rynkach w bliskiej przyszłości. Powszechnie znane jest skandynawskie przywiązanie do bezpieczeństwa, etyki i zrównoważonego rozwoju w biznesie. Nokian Tyres dają temu wyraz, a nam bardzo się to podoba i cieszymy się, że możemy to nagłaśniać.

Źródło: Nokian Tyres