Almot Auto

Aktualności

Norweskie drogi bezpieczne dla dzieci

Oby więcej takich dobrych informacji! Norwegia: w 2019 na drogach nie zginęło żadne dziecko.

W 2019 roku na norweskich drogach zginęło 110 osób. Wśród ofiar śmiertelnych wypadków nie ma ani jednego dziecka poniżej 16 lat. To pierwsza taka sytuacja w czasach współczesnych – podaje Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen).

Po podaniu oficjalnych danych Norwegię okrzyknięto najbezpieczniejszą dla dzieci, a inne kraje zaczęły porównywać z nią swoje drogowe statystyki. Liczby – w porównaniu np. z Polską – faktycznie wypadają imponująco. Norwegia może poszczycić się doskonałymi statystykami dzięki wprowadzonemu 50 lat temu (dokładnie w 1970 roku) długoterminowemu planowi działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Plan uchwalono w latach 70., kiedy na norweskich drogach rocznie ginęło 560 osób. Dziś te liczby są pięciokrotnie mniejsze, chociaż ruch samochody wzrósł trzykrotnie.

W 2002 roku norweski parlament przyjął też tzw. plan „Wizji Zero”. To program, który zakłada ciągłe dążenie do poprawy bezpieczeństwa drogowego do poziomu, w którym nie będzie dochodzić do wypadków śmiertelnych lub takich, gdzie uczestnicy ruchu doznaliby ciężkich uszczerbków na zdrowiu. Jak widać, Norwegowie są coraz bliżej celu.

Tekst za www.focus.pl